BOHÓC
A képzés célul tűzte ki olyan bohócok felkészítését, akik a hazai és a nemzetközi cirkuszporondokon és színpadokon is megállják a helyüket. A négy félév során a hallgatók megtanulhatják a bohócmesterség hagyományokra épülő, de a mai kor követelményeinek megfelelő formáit, a minőségi humor működési módjait, a közönség bevonásával történő interaktív előadások sajátosságait.
A képzésben nagy hangsúlyt kap a mozgásművészet és a zene, így lehetőség nyílik a zenebohóc irány alapjainak elsajátítására is. A bohócmesterség és a pantomimes technikák mellett a képzésben helyet kapnak más, a humort is eszközül használó előadói formák, a vizuális komédia, a slapstick, a kómis és a színészmesterség is.
A legjobb hallgatók lehetőséget kapnak arra, hogy a Fővárosi Nagycirkusz előadásaiban, rendezvényein szerezzenek gyakorlatot.
TANÁROK
Greifenstein János
Színész, rendező, tréner. 15 évig volt a Piros Orr Bohócdoktorok Alapítvány művészeti vezetője, tagja volt annak a szakcsoportnak, amely tíz országot magába foglaló egységes bohócdoktori képzést dolgozott ki. A Bécsben működő International School of Humour iskolában a bohócmesterség és más művészetek fúzióját tanította. Magyarországon és külföldön is számos alkalommal tartott bohócmesterség műhelyfoglalkozást színészeknek, és mesterkurzusokat bohócoknak. 2017 óta tanít az Artistaképzőben. Port.hu – Greifenstein János
Méhes Csaba
A hazai és nemzetközi vizuális komédia kiemelkedő alakja. Szólóban, duóban és csoportban is legendás produkciók kötődnek a nevéhez. Olyan formációkban dolgozik, mint például a Méhes Csaba és a Brass in the Five vagy a Méhek zenekar. Munkásságát több díjjal is jutalmazták világszerte. Kairóban elnyerte a Legjobb Férfiszínész díját, Odesszában a Komediada Nemzetközi Bohóc- és Pantomimfesztivál Grand Prix díját. Port.hu – Méhes Csaba
www.mehes.hu
Tantárgyai:
– Bohócmesterség
– Zenei gyakorlat
– Színészmesterség
– Cirkusztörténet
Tantárgyai:
– Bohócmesterség
– Pantomim
– Színpadi mozgás
– Tánc
A javarészt gyakorlati képzésben a Baross Imre Artistaképző Intézet tanárai biztosítják az eszközszintű felkészülést, és lehetőséget biztosítanak az egyéb artista (pl. akrobatika, zsonglőr, tánc…) szakokban való jártasság megszerzésére.
TANTÁRGYAK
- Előadói tantárgyak:
- Bohóc
- Pantomim
- Színészmesterség
- Színpadi mozgás
- Artista- és társművészeti tantárgyak:
- Akrobatika
- Függőszer
- Zsonglőr
- Egyensúly
- Tánc
- Zene
- Artista munka- és balesetvédelem
- Elméleti tantárgyak:
- Cirkusztörténet
- Artista edzéselmélet
- Artista életmód
- Cirkuszművészeti vállalkozás
- Szakmai gyakorlat:
- Mesterkurzusok
- Fővárosi Nagycirkusz
- Produkciók az Artistaképzőben
- Fellépések külső eseményeken
- Fesztiválok
- Cirkuszi- és bohócelőadások látogatása
HELYSZÍNEK
IDŐKERETEK – Az oktatás tervezett időkeretei:
A felvételi időpontja és helye:
2022. augusztus 18. (csütörtök) 10:00-16:00 1036 Budapest, Perc utca 2.
A képzés kezdete: 2022. szeptember
A képzés vége: 2024. június
Heti óraszám: ~25 tanóra
Heti munkarend:
A tanórákat munkanapokon, délelőtti és délutáni beosztásban tartjuk órarend szerint (az esti tagozatosoknak is).
Különleges munkanapok:
Szakmai gyakorlatok, fellépések, vizsgák a hét bármely napján lehetnek. Ezeket előre egyeztetjük a tanév során.
FELVÉTELI ELJÁRÁS
A felvételin a jelentkezők közös műhelymunkát végeznek a mesterekkel, melyek során egyéni és csoportos feladatokat kell megoldani. Próbaruhára és megfelelő lábbelire szükség lesz. A felvételi külön felkészülést nem igényel, azonban ha van olyan, amit be szeretne bemutatni a bizottság előtt, szívesen látjuk. Ez lehet előadható szöveges, mozgásos szám, saját vers, grafika, festmény. Előny jelenthet valamelyik artista zsánerben (pl. akrobatika, zsonglőr…) való jártasság, illetve a hangszeren való játék, ének. Bemutatáshoz kérjük, hogy rekvizitjét, hangszerét hozza magával!
INFORMÁCIÓK
Greifenstein János: +36 20 357 2186