Londzs – Cirkopédia 14.
„— Hap — adja meg a jelet az egyik fiú, s a lány elindul feléjük, belelép a kezükbe, azok megdobják, dupla szaltót ír le csavarral a levegőben, s mosolyogva földre ér. A parányi próbateremben az akrobaták lélegzetét is hallom, a szívem fékevesztetten kalapál, amikor mindezt újra csinálják londzs nélkül.” A jelenet arról szól, hogy az artistaképzősök biztonsági deréköv nélkül kezdik gyakorolni a szaltót. Az Artistaképző Intézet akrobata osztályának próbájáról a Dolgozók Lapja tudósít 1984-ben.
A londzs egy olyan cirkuszi biztonsági eszköz, ami egy derékra csatolható bőrövből és hozzáerősített kötélből áll. Oktatáshoz és előadás közben is használják, hogy megvédje az artistákat a nagyobb esésektől, balesetektől. Használatát londzsírozásnak nevezik, amiben a produkciót bemutató artistának egy társa segédkezik, s ő tartja a kötél végét a porondon kívül. Az akrobataképzésben kétfajta londzsot használnak: ún. magas londzsot és kétszárú kézi londzsot, írja Bánfai Ágnes Oktatási segédletek című jegyzetében. Utóbbi londzs-fajtából látható a Baross Imre Artistaképző Iskola gyűjteményének egy régi darabja a „Nincs mááásik! – 130 éves a Fővárosi Nagycirkusz” című a kiállításon. A műtárgyfotót Urbán Ádám készítette.
Az alábbi fotón a Baross Imre Artistaképző diákjai korszerű, vastag, bőröv jellegű londzsban a szaltót próbálják. A pillanatkép Szonday Szandra cirkuszkutató fotója, amely érdekes párhuzamot mutat Benkő Imre 1967-es felvételével. Az MTI archív fotóján látható Balogh Mihály “Baldio”, az artistaképző tanára, a kép jobb szélén ifj. Eötvös György artistaművész, középen pedig egy artista növendék, aki régi, keskeny, gurtni alapú londzsban gyakorol a rolla-bollán.
Az oktatáson és a cirkuszi próbákon kívül a különösen veszélyes számoknál és gyakran a legnehezebb zárótrükköknél (slussztrükköknél) is használnak londzsot. Az alábbi fotón Simet László magasdrót-artista látható. Simet a 2012-es londoni Olimpia záróműsorában 40 méter magasban lépett fel produkciójával, az előadás előtt az MTI-nek azt nyilatkozta a londzs-al kapcsolatban: “Miután ez egy olyan ünnepség, ahol különösen ügyelnek a biztonságra, engem be fognak biztosítani – mondta, hozzátéve, hogy egyébként nem használ biztosítókötelet, a számnak szerinte úgy van igazából értéke, ha az ember élesben csinálja, de ez a lehetőség itt ki volt zárva.”
Varga-Nagy Zsófia
muzeológus
Tag:„Nincs mááásik! – 130 éves a Fővárosi Nagycirkusz”, akrobata, artista, Artistaképző Intézet, Balogh Mihály, Bánfai Ágnes, Baross Imre Artistaképző, Benkő Imre, Dolgozók Lapja, ifj. Eötvös György, londzs, londzsírozás, magasdrót, MTI, Simet László, slussztrükk, szaltó, Szonday Szandra, Urbán Ádám